Melnās vēstures mēneša kolekcija | Jau 1. februārī

Katrs lielais sapnis sākas ar sapņotāju. / Harrieta Tabmena /

Dīvaini, bet tajā pat laikā aizraujoši un saistoši ir tas, ka pirms daudziem gadu desmitiem, pat gadsimtiem izteiktais turpina iedvesmot cilvēkus arī mūsdienās. Harrieta Tabmena, Mirjama Makeba, Madam C.J. Walker ir tikai dažas no bezbailīgajām sievietēm, kas mani ir iedvesmojušas staltāk izslieties un nebaidīties sekot saviem sapņiem.

Arī es esmu sapņotāja. Es sapņoju par to, lai šīs sievietes iegūtu lielāku uzmanību un tiktu pienācīgi novērtētas par saviem sasniegumiem cilvēktiesību vēsturē.

Kas viņas ir?

Harrieta Tabmena (1822-1913)

 

Lai gan fakti var atšķirties, vairumā avotu informācija vēsta, ka Harrieta Tabmena bija afroamerikāņu abolicioniste, humāniste un spiedze ASV pilsoņu kara laikā. Pēc izglābšanās no gūsta viņa veica vismaz 19 misijas, lai atbrīvotu vairāk nekā 70 vergus, izmantojot antiverdzības aktīvistu palīdzību un drošas paslēptuves, kas pazīstamas kā "Pazemes dzelzceļš".

Vēlāk kā skauts un spiegs viņa bija pirmā sieviete, kas vadīja bruņotu ekspedīciju karā.

Neskatoties uz to, ka viņa līdz dzīves beigām palika analfabēte, Harrieta tomēr iesaistījās cīņā par sieviešu balsstiesībām. Viņa uzstājās ar runām Bostonā, Ņujorkā un Vašingtonā.

Ikoniska personība pasaules vēsturē, kuras drosme un spītība bija 19.gadsimta neatņemama sastāvdaļa. Harrieta iedvesmo mani un ceru, ka arī jūs!

 

 

Kundze C.J. Walker (1867–1919)

C.J. Volkeres kundze bija amerikāņu uzņēmēja, filantropiste, politiskā un sociālā aktīviste; arī pirmā Amerikas sieviete miljonāre, kas reģistrēta Ginesa rekordu grāmatā. 

Volkere nopelnīja savu bagātību ar Madam C. J. Walker Manufacturing Company kosmētikas un matu kopšanas produktiem, kas izstrādāti, lai palīdzētu melnajām sievietēm uzturēt skaistumu un labsajūtu. Laikā, kad melnādainajām sievietēm bija diezgan ierobežotas iespējas atrast darbu, viņa veicināja sieviešu talantu atklāšanu, pat sava uzņēmuma statūtos nosakot, ka par prezidenti var darboties tikai sieviete.

Viņa dāsni ziedoja izglītības mērķiem un melnādaino labdarības organizācijām, finansējot stipendijas sievietēm Tuskegee institūtā un NAACP , Black YMCA , un desmitiem citu organizāciju, kas palīdzēja veidot afroamerikāņu vēsturi.

CJ Volkeres kundze savā dzīvē ir parādījusi, ka ar milzīgu neatlaidību un ticību sev var sasniegt ļoti daudz.

 

Mirjama Makeba (1932-2008)

Mirjama Makeba, pazīstama arī kā Mama Africa, bija Dienvidāfrikas dziedātāja, dziesmu autore, aktrise, Apvienoto Nāciju organizācijas Labas gribas vēstniece un pilsoņtiesību aktīviste, viena no ievērojamākajām 20. gadsimta melnādainajām izpildītājām pasaulē. Viņa bija advokāte cīņā pret aparteīdu un balto minoritāšu valdību Dienvidāfrikā. Kad Dienvidāfrikas valdība neļāva viņai iebraukt dzimtenē, viņa kļuva par aparteīda nežēlības simbolu. Izmantojot to, ka ir slavenība, viņa sniedza liecības ANO pret aparteīdu.

Mirjama Makeba ir spilgts piemērs personībai, kura, 31 gadu atrodoties trimdā, ar mūzikas starpniecību spēja uzturēt sakarus ar savu dzimteni.

Mirjamas Dienvidāfrikas saknes iezīmēja ne vien viņas dziļā, tikai afrikāņiem raksturīgā balss, bet arī viņas apģērbs un frizūras pauda lepnumu par dzimteni.

Strādājot pie Mirjamas Makebas portreta, man nācās ceļot caur emocijām, kas spilgti atspoguļoja to, ka mēs visi esam šīs planētas iemītnieki. Nav svarīgi, kur ir jūsu dzimtene, svarīgi ir apzināties, kas mīt jūsu sirdī un kā jūs to atklājat pasaulei.

Opra Vinfrija (1954-)

Amerikāņu televīzijas sarunu šovu vadītāja, veidotāja un filantrope, labāk zināma pēc savā vārdā nosauktā, daudzkārt apbalvotā sarunu šova, kas ir kļuvis par visaugstāk vērtēto sarunu šovu vēsturē. 1986. gadā viņa izveidoja savu programmu - The Oprah Winfrey Show. 2011. gadā viņa uzsāka savu televīzijas kanālu OWN. 

Opra piedzima nabadzīgā ģimenē Misisipi laukos vientuļai mātei pusaudzei, un vēlāk uzauga Milvoki iekšpilsētas rajonā. Viņa sastapās ar lielām grūtībām bērnībā, deviņu gadu vecumā viņu seksuāli izmantoja radinieki un mātes draugi. Neskatoties uz visu, viņa spēja piecelties no pelniem kā Fēnikss. 

Opras televīzijas karjera sākās 1971. gadā ar konkursu Miss Black America. Pēc tam viņai tika piedāvāts darbs CBS televīzijas kanālā. Opra kļuva par pirmo melnādaino, kas palīdzēja ziņu komentētājam. Oprah Winfrey Show tika demonstrēts 138 pilsētās, un projekta peļņa pārsniedza 125 miljonus USD. Opra kļuva par vislabāk apmaksāto TV šovu vadītāju. 

Viņa ir ziedojusi vairāk nekā 80 miljonus dolāru dažādām labdarības organizācijām, lielāko naudas daļu novirzot trim fondiem: "The Angel Network", “Oprah Winfrey Foundation” un “The Oprah Winfrey Operating Foundation”.

Daudzus citus tāda bērnība, kāda bija Oprai, būtu salauzusi, taču viņas gadījumā tas kārtējo reizi pierāda, ka spēks rodams tikai sevī. Jums ir jātic un jānotic, ka viss ir iespējams, un tas darbosies. Opra ir viena no ievērojamākajām sievietēm, kuru apbrīnot un rast iedvesmu, lai izplatītu mīlestību visā pasaulē.

Mišela Obama (1964-) 

Bijusī pirmā lēdija Mišela Robinsone Obama ir juriste, rakstniece un ASV 44. prezidenta Baraka Obamas sieva. Būdama ASV pirmā lēdija afroamerikāniete un pateicoties viņas četrām galvenajām iniciatīvām, Mišela Obama ir kļuvusi par paraugu sievietēm. Viņa aktīvi iestājās par veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, militārā dienesta locekļiem un viņu ģimenēm, augstākājai izglītībai, un pusaudžu meiteņu izglītībai.

Mišela Obama ir pierādījusi pasaulei, ka ir iespējams saglabāt līdzsvaru starp mīlestību un karjeru, starp ģimeni un darba slodzi. Es nenoliedzami esmu iedvesmojusies no viņas -- publiskas personības, kas veiksmīgi tiek galā ar pirmās lēdijas titulu. Viņa sevī apvieno spēku, sievišķību un ir iedvesmojusi daudzas sievietes, mudinājusi būt viņām pašām un ticēt saviem spēkiem.

 

Matea Art Melnās vēstures mēneša kolekcija

Esmu izveidojusi portretus punktošanas tehnikā, godinot šīs lieliskās sievietes un viņu atstāto apbrīnas vērto mantojumu. Viņas visas ieņem īpašu vietu manā sirdī, un es ļoti ceru, ka viņas atradīs arī ceļu pie tevis.

Melnās vēstures mēneša kolekcijā atradīsiet drosmīgus dizainus, spilgtas krāsas un, cerams, arī iedvesmu sekot saviem sapņiem!

 

 

Atstājiet savu komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā, ka komentāri pirms to publicēšanas ir jāapstiprina

latviešu lv